Kurs montera rusztowań - co trzeba wiedzieć?

Kurs montera rusztowań to profesjonalne szkolenie, na którego ukończenie decyduje się coraz więcej osób. Pracodawcy wymagają bowiem od pracowników i kandydatów odpowiedniej wiedzy, umożliwiającej sprawne wykonywanie zlecanych prac. Dotyczy to także odpowiedniego montażu i demontażu rusztowań, na których opiera się bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących na wysokościach. Duża odpowiedzialność i doświadczenie idzie jednak w parze z lepszymi zarobkami – na rynku europejskim jest bowiem obecnie duże zapotrzebowanie na profesjonalnych monterów. W efekcie czego, polski specjalista może bez trudu znaleźć zatrudnienie także za granicą.

Kim dokładnie jest monter rusztowań?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli charakterystyki samego zawodu. Monter rusztowań to specjalista działający przede wszystkim w branży przemysłowej,  jak również  i budowlanej. Jego zadaniem jest prawidłowy montaż i demontaż rusztowań. Same rusztowania dzielą się przy tym na wiele rodzajów. Monter dobiera najodpowiedniejszy typ konstrukcji do danego projektu, co pozwala na bezpieczne przeprowadzenie prac renowacyjnych czy budowlanych.

Kurs montera rusztowań uczy przyszłego fachowca optymalnego zabezpieczania postawionych konstrukcji. Monter jest także odpowiedzialny za regularną kontrolę stanu technicznego rusztowania. Po zakończeniu prac nadzoruje też proces demontażu konstrukcji. Praca montera nie ogranicza się zatem wyłącznie do samego montażu rusztowań. Właśnie dlatego pomyślne ukończenie specjalistycznego szkolenia jest w tym przypadku tak istotne.

Jak zostać monterem?

Wiemy już, czym zajmuje się monter rusztowań. Przyszła zatem pora na omówienie kwestii niezbędnych uprawnień. Ponieważ specjalista tego typu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo nie tylko samych pracowników, ale także wszystkich innych osób przebywających w pobliżu rusztowania, zawód montera może wykonywać wyłącznie osoba, która ukończyła odpowiedni kurs. Szkolenia tego typu mają na celu przygotowanie kandydata do egzaminu państwowego, będącego ostatnim krokiem na drodze ku zostaniu profesjonalnym monterem.

Kurs montera rusztowań obejmuje przede wszystkim podstawowe zagadnienia związane z konstrukcją oraz eksploatacją ich poszczególnych elementów. Dzięki temu monter jest w stanie pracować zarówno z rusztowaniami aluminiowymi jak i stalowymi czy systemowymi. Szkolenie przybliża również temat demontażu każdego z rodzajów rusztowań. Kurs montera to także możliwość zapoznania się z istotną dokumentacją techniczną i przepisami BHP. Na kursach montera rusztowań kandydaci uczą się profesjonalnego montażu i demontażu rusztowań zarówno w teorii jak i w praktyce. Po zakończeniu szkolenia kursant podchodzi do egzaminu państwowego. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Po zdaniu egzaminu specjalista otrzymuje świadectwo oraz uprawnienia do pełnienia zawodu montera. Warto wspomnieć również o dodatkowych kursach – ich ukończenie jest konieczne, gdy monter chce wykonywać swój zawód za granicą.

Na jakie wydatki należy się przygotować?

Cena kursu w dużej mierze zależy od przeprowadzającej szkolenie jednostki szkoleniowej. Przyszły monter powinien jednak przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Do ceny kursu montera rusztowań należy doliczyć również koszt egzaminu państwowego, czyli około 250 złotych. Warto więc prześledzić dostępne oferty, zanim zapiszemy się na wybrane szkolenie.

Profesjonalne szkolenie monterów także w GLT!

Firma GLT oferuje dostęp do specjalistycznych szkoleń połączonych z możliwością natychmiastowego nawiązania stałej współpracy. Nie wymagamy doświadczenia od naszych kandydatów. Oczekujemy jedynie zdolności do pracy na wysokościach oraz dużej motywacji do pracy. Kursy montera rusztowań opierają się na przybliżeniu nowym pracownikom najnowocześniejszych technologii montażowych. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszej strony z ofertami pracy!

Czytaj dalej!


Kurs montera rusztowań - co trzeba wiedzieć? - GLT